Son günlerde ülke gündemini meşgul eden konuların başında ülkedeki doğum oranının her geçen yıl daha da düşmesi ve bunun oluşturacağı sıkıntılar meşgul ediliyor. Öte yandan yaşlı yaşlı nüfus ise artıyor.

En son açıklanan istatistiklere göre Güney Kore'de, yılın ilk yarısında yeni doğanların sayısının 200 binin altına düştüğü görüldü. 188 bin 500 ile Ocak-Haziran döneminde doğan bebek sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre %12.3 azaldığı tespit edildi. Genel olarak bakıldığında ise doğum oranlarında yıllık ortalama %12’lik bir azalma var.

Yetkililer, 2017 yıl boyunca rakamın ilk kez 400 binden aşağıya düşeceğini bekliyor. Korelilerin evlenmemeyi tercih etmesi ya da geç yaşlarda evlenmesi nedeniyle doğumdaki düşüş eğiliminin devam edeceği düşünülüyor.

Devlet Başkanı Moon Jae-in, önümüzdeki beş yıl içinde doğum oranını kadın başına 1.4 çocuğa yükseltmeyi hedefliyor. Bunun için hükümet, 2018 yılı Temmuz ayından itibaren beş yaşın altındaki çocuklu aileler için çocuk başına 100 bin wonluk (Yaklaşık 95 dolar) çocuk bakım yardımı sağlayacağını açıkladı. Bu tür ivedi tedbirlerle, çalışan kadınların daha fazla çocuk sahip olmaya iknası hedefleniyor.

Uzmanlar, dünyadaki düşük doğum oranıyla ilk sıralarda olan Güney Kore’de bebeklere, annelere ve ailelere ilişkin politikalar için yeni bir bakanlığa ihtiyaç duyabileceğine dikkat çekiyor.

Ülke, son 10 yıl içinde doğum oranını yükseltmek için 100 trilyon won'u aşan programlar geliştirdi. Ancak düşmenin devam etmesi, nüfus sorununa yönelik geliştirilen politikaların yetersizliğini ortaya çıkardı.

Hükümet büyük şirketlere, işyerlerinde kreş ve çocuk bakım merkezleri kurarak daha aile dostu bir ortam oluşturması konusunda baskı yapıyor. Bu vesile ile özellikle çalışan kadınların iş hayatının yanında aile hayatını dengeli devam ettirmesi hedefleniyor.

 

Kaynak: HaberKore  -  http://www.haberkore.com/guney-korede-dogum-oranlarinin-dususu-endise-veriyor/4156/