Koreliler dünyada gezen bir millet olarak bilinir. Yaşlısından gencine her yıl bir yutdışı gezi planlar.  Koreliler kendilerinin gezdikleri gibi ülkelerine de turistlerin gelmesini istiyor. Ekonomisinin büyük payı yüksek teknolojili ürünlerin ihracatı olsa da turistlerin gelmesi iç piyasa için önem arz ediyor. Hali hazırda, Türkiye turizmi için Almanya neyse Güney Kore için de Çin aynı önemi taşıyor. Fakat, Kuzey Kore yönelik füze sistemi kurmya konusunda Çin ile ayrı düşünce, Çin hükümeti turizm konusunda ambargo uygulamaya başladı ve kendi turistlerinin Güney Kore’ye gitmesini engelledi. Ambargo yüzünden Güney Kore'ye gelen Çinli ziyaretçi sayısı önceki yıla göre yüzde 66,4 oranında düştü. Bu oran, ülkeye gelen turistlerin yüzde 50'lere varan oranda düşmesi manasına geliyor.

Turizmdeki açığı kapatmaya çalışan Güney Kore, çareyi müslüman turistlerde buldu. Son zamanlarda bakanlık turizmi canlı tutmak için Müslüman turistleri ülkeye çekmenin yollarını arıyor. Yeni turizm politikaları ile başta yakın komşuları Endonezya ve Malezya olmak Müslüman turistler için ülke cazip hale getirilmeye çalışılıyor.

Bu bağlamda en çok dikkat çeken şey ise, sık sık düzenlenilen helal fuarlar ve büyük alışveriş merkezlerinde açılan mescitler. Öte yandan bir çok kozmetin ürün helal sertifikası almaya çabasında. Kozmetik ürünlerinden sonra helal damgalı Kore gıda ürünlerde de büyük bir artış söz konusu.

Rakamlara bakıldığından bu durum bariz bir şekilde görünüyor. Son bir yılda, Müslümanların kullanmaları için büyük alışveriş merkezlerinde toplam 28 mescid açılmış.Temmuz ayı itibarıyla ise Güney Kore' de 252 helal restoran var ve bunların 117'si bu yıl açıldı. İlginç olan kısmı ise lokantaların yaklaşık %75'inin başkent Seul’ün dışında olması.

 

Haber kaynak : http://haberkore.com/guney-kore-musluman-turistleri-cekmeye-calisiyor/4152/