Bizdeki bu bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır kültürünü halen anlamış değilim,
Çayı çok fazla içip kahveyi her zaman içmememizden mi kaynaklanıyor? 
Açıkçası kahvemiz bitince de doldur bakalım hanım kızım bir kahve daha demiyoruz. 
Kahveyi zaten çok nadiren içeriz, nadir içtiğimiz için de hatırası çok olur, hatırı çok mu kalır diye mi düşünmek lazım acaba?
 
Aslında Türk Kahvesi Türk çayından çok daha eski kültüre sahip, ama bir anda bakmışsınız biz kahveden çok çaycı olmuşuz.
Çay bizim vazgeçilmezlerimiz arasına girmiş.
İşte bizim sıcak içecek kültürümüzdeki bu değişiklik, koreliler için de bu tam tersi oldu, şöyle açıklayalım isterseniz:
Yeşil çay deyince hep aklımıza uzak doğu gelir degil mi?
Kore, Çin, Japonya veya diğer Asya ülkeleri. Yeşil çay bu ülkelerin kültürel mirasıdır, katılanlar bilir, bazı yeşil çayları öylesine fincana koyup içemezsiniz, içme seremonisi bile vardır.
 
Aslında ben de Koreye ilk geldiğim zamanlarda da yemekten sonra kahve değil, hep yeşil cay içerdim, çok değil 2010 dan sonra sosyal medyanın dünya kültürüne etkilerinden içecek kültürüne etkisini göstermesi de pek uzun sürmedi. Bir anda herkes elinde bir kahve bardağı ile dolaşmaya başladı. Ve bugün Kore "nüfusuna oranla" dünyanın en fazla kahve tüketilen ülkeleri sıralamasında ilk beşe girdi.
 
 

Peki nasıl bu kahve yıllardan beri kültür olan yeşil çayı geride bıraktı ve ilk sıraya yerleşti.

Bunun en büyük sebeplerinden birisi ilk yıllarda kahve içilen yerlerin iç dizaynının geniş, ferah ve çok rahat olması idi, mesela öğrencilerin arayıpta bulamadıkları yer, sonuçda uzak doğuda evler biraz küçük, evde kendi odası olsa bile ne kadar büyük olacak, bu nedenle bu mekanlar ders çalışmak için çok elverişli yerler haline geldi. Diyeceksiniz ki, ne yani bir kahve alacak(4.5 USD) saatlerce oturabilecek mi? Evet Kore'de bu tür mekanlarda hiç kimse size karışmaz, hiçbir şey almadan otursanız bile size kimse "Ne vereyim abime, ablama" diye sormazlar. Mahalle baskısı yapan hiçbir çalışanla göz göze gelmezsiniz.

Hatta bazıları bu tür yerleri ofis gibi kullanır. Toplantıyı nerede yapalim sorusuna hemen kendine en yakın kafenin adını söyler. Buralarda kitap yazanlar, çizim yapanlar, kitap okuyanlar, program yazanlar, iş anlaşmasını imzalamak için yine kendilerine bir kahve mekanını seçenler vardır...

Yani hayatın her anına girmiştir kahve içilecek mekanlar. Düşünün ben bile bu yazıyı gecenin bu saatinde evde değil, sık sık gittiğim bir kafede yazıyorum. :)))

Kahve tüketimi ile alakalı biraz rakam verirsek, düşünün global olarak en büyük kahve zinciri olan Starbucks markasının Kore'de 1010 şubesi vardır, yerel olarak en büyük zincir olan Ediya Coffee markasının ise 2000 şubesi bulunuyor.

 
 

Bu şekilde zincir olan yerel ve uluslararası 20 marka var. Toplam şube sayıları 10 bini geçmis durumda. Sadece Starbucks 2016 cirosunu duyunca yok artık diyeceksiniz, 1 milyar dolar !!! Genel olarak sadece kahveye harcanan toplam bütçeyi hayal edebiliyor musunuz? İstanbul'un genel bütçesini (42 milyar TL) geçiyor.

Neyse rakamlarla sizi fazla sıkmayayım, kahve kahve dedin, peki en iyi kahveyi nerede içerim diyeceksiniz, hemen sıralayalım,

Latte: Coffee Bean

Flat White: Starbucks

Americano: Starbucks

Cold Brew Single Blend: Ediya Coffee

Frappucino: Starbucks

Affogato: Paul Bassett

 

Peki tahttan inen yeşil çay içmek istersek nereye gidelim derseniz, OSULLOC'a kesin uğrayın derim, hem çayları güzel, hem de hediyelik yeşil çay paketleri çok mükemmel hazırlanmış. İnsadong'a gittiğinizde seremoni ile kültürün bütün inceliklerini hissederek yeşil çayı içebilirsiniz. Kahve tiryakisi olmasam da, size buradaki kültürü yansıtmaya çalıştım. Aslında ben mecburen kahveci olanlardanım, siyah çay tiryakisi iken, Kore'de çay olmayınca mecburen akıntıya kapılıp kahve moduna geçtim netekim.

Neyse cok uzattık, birde buradan benim siyah çay olayına girersem, yazı bitmez :)))

Sözün kısası, ister yeşil çay, ister kahve, ister siyah çay içelim ama birbirimize olan hatırımız sıklıkla görüşsek de hep 40 yıl olsun 😊😊😊

 

Yeoksamdong'dan selamlarımla ...

 

Ahmet Erkam GORMEMIS

ahmeterkam@hotmail.com