İnsan dış görünüşüne neden çok önem verir, diğerlerinin kendisi ile alakalı gereksiz önyargıda bulunmasını önlemek için mi? Yoksa sadece kendisi için mi? Yani aynaya baktığında kendisini o haliyle beğendiği için mi?

Ne dersiniz? Siz neden diş görünüşünüze önem veriyorsunuz, yukardaki iki sebepden birisi mi yoksa üçüncü sebep var mı?

Güney Koreliler belki dünyada dış görünüşüne en fazla önem veren insanların yaşadığı ülkedir. Bu sadece elbise, stil, saç tipi, renk uyumu vs ile sınırlı değildir. Yüz görünüşü ile, yüzün şekli de bunun içindedir.

Haliyle bu konu bayanları çok ilgilendirir, yani olay yüz ile ilişkilendiriliyorsa , Seul’de yoldan geçen bir bayanı durdurun çok büyük kısmı(%81) yüzünde biraz da olsa estetik yaptırmayı ister. Yanlış anlamayın bu kendisini pek beğenmediği için değil, sadece "Daha güzel nasıl olabilirim" diye düşündüğündendir.

 

İşte bayanların bu kadar büyük kısmının estetik yaptırmayı istemesi, ülkeyi dünyanın estetik merkezi yapıyor. Seul’de 18 yaş üstü bayanların hemen hemen hepsinin(%94) gözünde estetik vardır. Nasıl yani? derseniz, Korelilerin ırk olarak gözkapağı düzdür. Biraz daha güzel görünmek için lazerle göz kapaklarına çizgi attırırlar. (~1.000 dolar) bu, ülkede yüzde olan en basit estetikdir. O kadar yaygınlaştı ki artık bazı ebeveynler çocuklarına üniversiteyi kazanma hediyesi olarak bu estetiği yaptırıyorlar.

 

 

İkinci estetik ise dış yapısından başlar, dişlerinde çok büyük sorun olmasa da, (bu aynı durumda olsak biz yaptırmayız anlamına geliyor) öndişleri estetikli olan Koreli sayısı azınsanmayacak kadar çoktur.

 

 

Öyleki Seul’de Shinsa caddesi, kendi isimlendirmemle estetik hastane caddesi, yani kısaca estetikçiler caddesi diye adlandırılır. 15-20 katlı binalar, hastaneler görürsünüz, ilk beş katı, yüz ve cilt bakımı, sonraki iki katı dış, sonraki iki katı çene vs. diye devam eder. Çene estetiği demişken Güney Kore’deki en pahalı estetikdir. Hem çok pahalı, hemde çok zordur. Öyle ki çene ameliyatı olmak için yaklaşık bir ay boyunca pipetle beslenmeyi göze almak gerekir. Çene estetiğine küçük bir örnek:

 

 

İlk mesleğim(7yıl) boyun üst taraf estetiğini ele alan meslek olduğu için, Güney Kore’de ki bu sektör hep ilgimi çekmiştir, her ne kadar son iki yılda Kore’de estetik hastaneleri ile iş yapıyor olmamız da bunun diğer etkeni olabilir ama, yoldan geçen bir bayanın yüzünden kendisine ne kadarlık bir yatırım yaptığını tahmin ediyorum. Bu rakam göz kapağı estetiğini standard olarak kabul edersek(göz altı torbacığını büyütmemiş farzediyoruz, 1.000 dolardan 28.000 dolara kadar çıkıyor.

Aşağıda bir ameliyat öncesi-sonrası fotoğrafı daha görüyorsunuz. Enteresandır, belli seviyeden sonra estetikli bayanlar birbirine benzemeye başlıyor.

Sonuçta insan elinden çıktığı için. Bu sadece benim fikrim değil, hastanelerin giriş katı görevlilerinin de düşüncesi, bir keresinde yine bir hastaneye iş nedeni ile çıkarken giriş kat görevlisi, 4. ve 6. kata gönderilmesi için zarfları iki ayrı hemşireye(çalışan hemşirelerin hemen hemen hepsinin yüzünde estetik vardır) verdi, onlarda biz o katta değil 8.katta çalışıyoruz dediler. Erkek görevlinin tepkisi ise efsane oldu: "N'apayım, zaten hepiniz birbirinize benziyorsunuz!”

 

 

 

Bence bir insan aynaya bakınca eğer psikolojik olarak kendini kötü hissetmiyorsa (ki bu şartın bile uzmanlardan konfirme alınması gerekir) yüzüne estetik yapmasını doğru bulmuyorum.

 

Yani kısaca; estetik-li olmak değilde, estetik olmak daha iyidir. Ve insan, erkek veya bayan, küçük uğraşlarla estetik gözükebilir.

 

Biraz uğraşı, biraz özveri meselesi...

 

 

Yeoksamdaero dan selamlarımla...

 

 

Ahmet Erkam GÖRMEMİŞ

ahmeterkam@hotmail.com