İnsan mutlu iken şarkının müziğini mutsuzken şarkını sözünü dinler derler, bilmem katılır mısınız? Ben mutlu iken pek şarkı dinlemediğim için birinci kısmı bilemeyeceğim ama hüzünlü olduğum zamanlar her zaman müzik dinlerim. Şarkı sözlerinde bazen kendi durumumu anlatan sözler ararım, anlam ararım.

 

Daha fazla güncel müzik tarzı şeyler dinlediğim için piyasayı yakından takip ediyorum.

Ankara'da universitede iken de böyle idi, haliyle Kore hayatı da benzer başladı.!!!...

Koreye geldiğimde de ilk aylar şarkı sözlerinden fazla  anlamasam da yinede kore şarkılarını dinlemeye çalıştım, çünkü şarkı dinlemek da ayrı boyutta yabancı dili ilerlettiğini düşünenlerdenim. Sözlerini korecem yetmediği için çok iyi anlamasamda müziğini severek dinlediğim şarkılar çoktu.

Mesela 채동화:우울한 일요일 https://www.youtube.com/watch?v=5k1wTo8NxVo 

 

Hele 2003-2010 yılları arasında henüz daha yeni  K-POP çıkmadan, yani henuz Kore’de J-POP unlu iken hemen hemen her aya bir mükemmel şarkı düşerdi piyasaya...ne zaman yeni K-POP ünlü olmaya başladı, dans şarkının önüne geçti, müzikde sözleri geride bıraktı, anlamlı şarkı sayısı azaldı, dinlemekten bıkmayacağınız şarkılar tek tük çıkmaya başladı.

 

Dinlemekten bıkmayacağınız Korece şarkı teklifi mi istiyorsunuz? Mesela Boby Kim’in 사랑, 그놈 şarkısı, onlarca kez üst üste dinleseniz bıkmassiniz,  çünkü hem beste hem sözler muhteşemdir, ve uyumludur. 김창중 un 오랫만이야 şarkısı, yine 이승철 den 불새 vs şarkıları... Yok artık böyle şarkılar, çıkmıyor! Bilmem böyle şarkılar çıkması için ne kadar daha beklemek lazım… Çok umutlu olduğumu söyleyemem... Bu nedenle son 2-3 yıldır artık listeleri bile kontrol etmiyorum desem yeridir. Nasıl olsa K-POP gruplarından birisinin çıkardığı kismen dansdan ibaret olan şarkılar vardır diye...

 

Devir değişince halıyle yeni nesilin müzik algısı değişiyor. Sözler biraz önemini yitiriyor, öne çıkan grup halinde kareografik sanat sunan dansın öne çıktığı şarkılar daha fazla  moda oluyor. Beste de demeyelim, çünkü çoğu elektro-müzik ten oluşmakta.

 

Muzik, dans, beste vs herşeyi bir tarafa bıraktım, artık sesi güzel ve kaliteli kimse de pek piyasaya çıkmıyor, genelde gruplar ünlü olduğu için, koro halinde şarkı söyleniyor ve toplu seslerle oynamak çok kolay olduğu için de ses kalitesini anlayamıyorsunuz bile, müzik sözü eziyor, geçiyor... Ses kalitesinin düşmesi Kore müziği içinde büyük handikap aslında.

 

Yeni K-POP severler bana diyebilirler ki, nerden bu kadar emin konuşuyorsun. Bu soruyu bana iki sene önce sorsanız cevabım pek objektif olmayabilirdi  ama artık ispatı da var, hemde Korenin kendi içinden, kendi müzik piyasasından. Biliyorsunuz taklitler aslını yaşatır, birşey taklit ediliyorsa aslının marka oluşundandır, aranızda bilmem takip edenler varmı HIDDEN SINGER programını? Bütün cevap burda, bütün taklit edilen sanatçılar 2010 dan önce genelde.

 

Bu yazı biraz sizi kore müziği ile alakalı negatif etkilemis olabilir, daha dogrusu K-POP seven genc arkadaslarimizi üzmüş olabilir ama boşverin siz herşeyi, eskilerde KANG SONG HUNBOBBY KIM,  SHIN SEUNG HUN bizim için söylesin yine, kendinizi bırakın şarkılara, onlar alır götürür zaten sizi biryerlere smiley ... 

Buyrun tıklayın;

https://www.youtube.com/watch?v=5ouddIscvbE

https://www.youtube.com/watch?v=wb3r8YAT2RI

 https://www.youtube.com/watch?v=WpumtDVLP8w 

 

Daejon şehrinden selamlarımla...

 

 

Ahmet Erkam GÖRMEMİŞ

ahmeterkam@hotmail.com