Bir bitki her derde deva olurmu? Olmaz değilmi? (Çörekotu hariç) Ama Güney Kore'de öyle bir bitki varki cidden faydaları saymakla bitmez. Evet ginsengden bahsediyoruz. Ginseng diye yazıyoruz ama cinseng diye okuyoruz. Şeker, tansiyon, bitkinlik, kalp, Alzheimer, kanser türleri, hafiza kaybi, vs hastalarının rahatlıkla kullanabildiği bir doğal ilaç türüdür ginseng. Kelime olarak korece insam-인삼  insan bitkisi diye adlandırılır. Resime bakarsanız hak vereceksiniz.

İnsana benzeyen bu bitki yeraltında tam 6 sene kalır.  "Çayın bize öğrettiği, bekleyen herşey, soğur, acır, bayatlar." Diye söz vardır bilirsiniz. Ginseng bu söze uymuyor, beklerken değerine değer katan türlerden bu. Evet, ginsengin kökleri yetiştiği topraktaki bütün besinleri tamamen çeker. Öyleki ginseng yetiştirilen toprakta, yararlı mineraller tamamen çekildiği için, o toprakta çok uzun süre başka hiçbir bitki yetişmez. Yer altında 6 yıl kalan bitki kökü ile çıkarılır kurutulur ve toz haline getirilir. Bu toz ise tablet halinde veya reçine tarzi konsantre haline getirilip pisayada satışa çıkar.

Ben konsantre haline getirilmiş olandan kullanıyorum, yarım çay kaşığı reçine halindeki ginsengi sıcak suya koyup karıştırıp her gün içmeye çalışıyorum. Şu ana kadar sayısız faydasını gördüm.

Ginsengin faydalarını gören diğer sektörler bu doğal ilacı kendi ürünlerinde de kullanmaya başladılar son zamanlarda. Şampuan ve kozmetik sektöründe de son iki yıldan beri ginseng aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Diğer faydalarını bir tarafa koyarsak bana göre ginsengin vücuda en büyük faydası devamlı kullanıldığında vücudun bağışıklılık gücünü artırması. Aktif olarak kullanan koreliler bitkinlik hissetmiyorlar(Günün her saatinde dışarda spor yapan korelileri görebilirsiniz) kışın mesela pek hasta olmuyorlar. Yani ginseng bitkisi tedavi edici değilde engelleyici olarak görev yapıyor. Kısacası ginseng bir ilaç değil, vücudun direncini ve gücünü artıran hastalıklara karşı koruyan bir bitki.

 

Kore'de yeni nesil ginsengi pek kullanmıyor ve bilmiyor.  Ama orta yaşın üzerindeki insanlar ve yaşlılara Kore bayramlarında verilebilecek en güzel hediye ginsengdir. Hatta bir keresinde yıllar önce konsantre gingsengi aldığımda sıvılaştırılmış ginsengi de kampanya nedeni ile hediye olarak vermişlerdi. Onu ben kullanmadığım için yaşadığım apartmanın görevlisine hediye olarak verdim. Gözleri parlamıştı birden. Çok teşekkür etti, ondan sonra görevli ile aramızın çok iyi olduğunu söyleyemeye gerek yok değilmi?

 

Hiç ginseng tüketmeyenler için ginsengin tadı hakkındada bilgi verelim, uzatmaya gerek yok, tadı çok ağır bir şekilde acıdır. Tadı acı olduğu için (sağlığa yararlı şeylerin tadının güzel olmasını bekleyemeyiz zaten) bu çok yararlı bitkiyi tüketemeyenlerin sayısıda çok fazla Kore’de. İşte bunlar için ginsengin toz haline getirilmemiş olan kökü hafif bal eklenerek tatlandırılıyor ve ince dilimler halinde yeniyor. Reçine halinde yiyemeyenler için bu şekilde tüketmek en mantıklısı.

 

Çocuklar için ise çikolata ve şeker haline getirilmiş ürünler mevcut, mandalının ve portakalının birleştirilmesi ile üretilen Koreye has bir meyve olan Hallabong karışımlı çikolatası ise çocuklar için cidden idealdir. Aşırı şekerli ve sağlığa zararlı şeyler yemesindense çocuk gelişimine faydalı olan ginsengli çikolata tüketmeleri daha iyi olacaktır sanırım.

 

Kore'ye geldiğinizde ayrıca direk kök halinde de satıldıklarını göreceksiniz, sakin onlardan almayın çünkü yemeniz imkansızdır. Peki koreliler bu kökü aldıklarında nasıl yiyorlar derseniz, diğer sağlığa çok faydalı bitki kökleri ve meyve kuruları ile özel bir tencerede saatlerce kaynatıp çay haline getirip o şekilde tüketiyorlar.

 

Peki herşeyin sahtesini yapmakla ünlü ülke olan Çin, ginseng gibi mükemmel bir bitkinin sahtesini yapmazmı? Bildiniz, tabii ki yapar, ve yapıyor. Hem ürün Kore topraklarında üretilmiyor, hemde kendileri koreliler gibi beklemesini bilip yer altında ginseng kökünü 6 yıl bekletemeyecekleri için sadece birkaç yıl bekletip üretmeye çalışıyorlar. Son 3-4 yıldan beri bu ürünler piyasada baya yer almakta. Aşırı ucuz ginseng satıldığını görürseniz almayın kesinlikle çin malıdır. Hatta istanbula bile gelmiş bu ürünler, geçenlerde mısır çarşısında rafta gördüm. Hemen sordum satıcıya üzerinde zaten Korece yazmıyor çince yazıyor ama görevli kore malı diyor.

 

Peki bu çoğu derde deva olan bitkiyi Korede ne kadara görürsek alalım derseniz reçinenin 240 mllik olanı 120-125.000 won, 3 lü paket toplamda 240 tablet şeklinde olanı ise 85-90.000 won civarına satılıyor. 6 yıl yer altında bekletilmesi ile üretildiğini hesap ederseniz çok uygun fiyatı. Vücuda yararlarını hesaba katarsanız bedava bile denebilir.

 

Ginsengi bir kullanın, faydalarını vucudunuzda hissetmeye başlayın, zaten devamlı kullanmak isteyeceksiniz. Hemde her derde değil ama ginsengin bir çok hastalığa deva olduğunu bizzat tecrübe ettiğinizde etrafınıza da hep kullanmalarını tavsiye etmeye başlayacaksınız.

 

 

Evet aramıza hoşgeldiniz...Smiling face with smiling eyesSmiling face with smiling eyesSmiling face with smiling eyes

 

 

Gyeonggido taraflarından selamlarımla;

 

 

Ahmet Erkam GÖRMEMİŞ

ahmeterkam@hotmail.com