Aslında sadece erkeğin değil herkesin kalbine giden yol midesinden geçer bence, güzel bir yerde mükemmel bir yemek yedirin bakalim dediğiniz oluyor mu?, Olmuyor mu? Benim sonuçlar Kore’de genelde pozitif çıktı. Şanslıyım netekim :))) tavsiye ederim.

 

Mükemmel yemek demek Kore yemek kültüründe çok pahalı yemek anlamina geliyor, bu konuda bizden biraz daha farklılar. Eğer Koreli size güzel bir yemek ısmarlayayım-맛있는거 대접 해드리갰습니다 diyorsa kesin çok pahalı bir restorana-비싼 식당) götürecektir. Yemeğe götürülenin beklentisi de öyledir zaten. Tip olarak salaş bir restoranin yemek tadi size cok guzel gelebilir ama Kore’de sizin için değerli ve önemli birine böyle bir restoranda yemek ısmarlamak gibi bir hatayi yapmayın derim.

 

O zaman Kore’de en pahalı yemek nedir diye sorabilirsiniz? Kore’nin en pahalı 2 yemeğinden birisi yengeç haşlaması diğeri ise korece  denilen Korean Sushi-Kore suşisi denilen çiğ baliktir. Ben size korelilere bu yemeği ısmarlayın her dediğinizi yaptırabilirsiniz diyeyim ama, siz “Ne yani, bütün Koreliler mi? deyip yine de gereksiz genelleme yapmayin, çünkü genelleme yapmak hastalıktır :))

Suşi derken yanlış anlamayin sadece benzetme manasında, aklınızda birşeyler şekillensin diye suşi kelimesini kullanıyorum. Aslında sadece çiğ balık dememiz gerekiyor.
Kore suşisinin japon suşisinden farkı altında pilav olmamasıdır. Bunu yemek için iyi bir restorana giderseniz ödemeniz gereken para kişi başı en az 100 dolardan başlayacaktir. En az 3 kişi gittiğinizi varsayalım bir aylık asgari ücreti masaya bırakıp gidersiniz yani. Extraları hesaplamıyorum bile, anlayanlar anladı:))

Bana sorarsanız kore suşisi japonyanınkinden cok daha güzel ve lezzetlidir. Sunumuda daha fazla göze hitap eder.

Hemde altında gereksiz karbonhidrat almaniza neden olan pirinç pilavi yoktur. Miktarı kaçırdiğınızda Burnunuzdan fitil fitil getiren wasabiyi söylemiyorum bile. Wasabi ne midir? Antep fıstıklı dondurma görünümünde olup ama tad olarak sizi farklı boyutlara götürüp getiren bir acı sostur. Dediğim gibi kore suşisinde, gereksiz karbonhidrat yoktur, full protein ve cok sağlıklı olan omega-3 yağı bulunmaktadır. Spor yapan, Kas yapan okurlarımız yazdıklarımın ne kadar önemli olduğunu daha iyi bilir netekim :)) 

 

Hele bir de kore suşisinin yanına servis edilen bir sos-된장 소스 vardır ki müthiş. Biberi bandırıyorsunuz sosa, götürüyorsunuz. Ve marulun içine yine bu sostan biraz koyup balığı içine yatırıyorsunuz içine, marulu sarmalıyorsunuz, ağzınızın içine bırakıyorsunuz, o kendisi yağ gibi gidiyor. Nasıl ağzınız sulandı değil mi? Benim biraz öyle oldu da...ne demişler alemi nasıl bilirsin kendin gibi.. Bu şekilde bir saat yemek yiyip kalksanız hiç ağırlık hissetmessiniz. Kore yemekleri genelde hafif ve sağlıklıdır.

 

Yemekle alakalı son bir ekleme yapayım, balıkları müthiş iştahla götürürsunuz, ondan sonra garson gelir, yemek yiyecekmisiniz diye sorar, siz tabi şok, sabahtan beri yedigimiz neydi o zaman deyip şaşırırsınız. (Koreliler pirinç pilavına-밥 yemek derler; ve genelde koreliler yemekte pirinc pilavi yemediklerinde tam doyduklarini hissetmezler. Ayni bizim ekmek olmassa kendimizi biraz ac hissetmemiz gibi) Garson biraz pilav ve muhtesem bir acılı çorba-매운탕 getirir ki dillere destan. Ben gibi acıyı seven birisi iseniz artık mest olursunuz.

Sonuç olarak japon suşisini biraz severim ama Kore suşisini kat be kat daha çok severim, gelin buyrun ısmarlayayım size de...

 

 

Tebessümleriniz hiç eksik olmasın...smiley

 

 

Gangnam caddesinin tam merkezinden selamlarımla;

 

 

Ahmet Erkam GÖRMEMİŞ

ahmeterkam@hotmail.com