Ne derler, mahallenin nabzını berberden kontrol et, şehrin nabzını taksi şoföründen kontrol et. 8 yılımı berberliğe verdiğim için bu atasözün ilk kısmı kesinlikle doğrudur. Tüm mahalle bizden sorulurdu herşeyi bilirdik. Çünkü gelen her müşteri ile en az 1 saat konuşma durumunda kalıyorduk.

Atasözünün ikinci kısmını ise, öğrenci halimizle Ankara’da iken çok fazla taksiye binen birisi olmadığım için hiç test etme durumu olmamıştı. Taa ki Guney Kore’ye gelene kadar.

Seul’de gündüz araçla park sorunu olduğu için mutlaka her gün taksiye binme durumum oluyor. Abartmış olmayayım ama Seulde taksi şoförleri ile yaptığım sohbeti kitap yazan birisi olsam cidden kitap yazılırdı sanırım.Az mı kurtarmadık şoförlerle memleketi, hele geleli 13 yıl olmuş, şoförle uzun mesafede sohbet bir anda koyulaşıyor.

 

Güney Kore’de taksiler 3 renktir. Siyah, gri ve turuncu. Siyah taksiye binmeyin derim ben çünkü çok pahalı. Tamam araç büyük, geniş, güvenli ve ferah ama çok pahalı olunca soru işareti oluyor netekim.Siyah taksi şoförü olmak için normal taksi ile en az 10 yıl kaza yapmamış olmak gerekiyor. Bu nedenle siyah taksi şoförleri çok güvenli şekilde araç kullanırlar. Emin olabilirsiniz.Diğer renk taksiler fiyat olarak aynıdır.

Seul’de taksi şoförlüğünü yıllardan beri yapanda var ama çalıştığı işinden emekli olup yapacak birşey bulamayıp boş duracağıma hiç olmassa taksi şoförlüğü yapayım diyenlerin sayısı da çoktur. Emekliler için konuşursak hiç kimse emekli oldum artık keyfime bakayım demez, direk çalışacak biryeri yoksa alır eline direksiyonu, çünkü bilirki işleyen demir ışıldar. (Korecesi: 꼬이는 물이 석기 마련이다) Bu arada bizim emeklilerin bir kısmına verilmek istenen mesaj alındı değilmi?

Taksiye ilk bindiğimde yıllardır yaşadığım şeydir, gideceğim yeri Korece söyleyince şoför hemen şaşırır. Çünkü Korede yabancının, yani yüzü farklı olanın Korece konuşması beklenmez. Dili bildiğimi görünce hemen bir klasik haline gelmiş olan Koreceyi ne güzel konuşuyorsunuz sözünü duyarım, hemen ardından klasik cevabımdır; “ Geleli çooooooook oldu şoför bey derim tam 13 yıl oldu”. Hemen ardından Korece rahat iletişimi görüp rahatlayan şoför bey sorularına hız verir, Nerelisin? Ben kolay kolay hemen Türkiye demem, ama ipucu olarak kardeş ülke deyince 10 kişinin 9 u hemen Türkiye, İstanbul Ankara devam eder gülümseyerek. Kore savaşı der, teşekkür eder, bende ordan yine dedelerimizin bize verdiği krediyi hatırlarım. Sorular daha da hız kazanır dediğim gibi, Korede yaşamaktan memnunmuşun? Ne iş yapıyorsun, evlimisin? Nerde yaşıyorsun vs vs vs. Çünkü bilirki hemen inme ihtimalim var. Eğer ki mesafe uzunda genelde memleket meselelerine gireriz. Politika, ekonomi, Kore toplumu, Kore gençliğinin hali, 10 yıl önce ile şimdinin Kore toplumunun yapısı ve karşılaştırması  vs vs vs. Dediğim gibi inmeden önce kesinlikle Kore’yi içindeki bulunduğu durumdan kurtarırız beraber şoför beyle. Ve güzel sohbet için bana teşekkür eder, vedalaşır ve inerim.

Tabiiki bütün şoförler mükemmeldir diyemem ama geneli naziktir. Hele Korece biliyorsanız herşey çok daha kolaylaşır. Daha beni daha fazla para almak için dolaştıran taksi şoförüne rast gelmedim. Burdan da mesajı istanbuldaki taksi şoförlerinin bir kısmına gönderiyorum, özellikle sultanahmettekilere. Koredekiler dürüstdürler. O kadar paraya tenezzül etmezler. Sizi hemen indirip başka müşteri alma telaşındadırlar. Yani Seule geldiğinizde gönül rahatlığı ile taksilere binebilirsiniz.

Tek bir uyarım olabilir, çok aşırı aceleniz olduğunda şoförü çok yaşlı ise binmemeye dikkat edin, çünkü özellikle yaşlı şoförler yolda şerit değiştirmede biraz muhafazakardırlar. Beklerler, çok sabırlıdırlar.  Ama sizde sabır yoksa kızmayın, başka taksiye binin derim netekimsmiley

Duygusal anlarda olabiliyor bazen taksilerde, özellikle Kore savaşında(1950-1953) çocuk yaşta olan şoförlerle, Türkiye deyince gözleri yaşlanan çok şoför olmuştur, ama gözyaşı dökülmesin diye kendisini çok zorlar. Ama bu değerli şoförleri de artık 2010 dan sonra çok görememeye başladım, malum yıllar geçiyor insan gücden düşünde evden de çıkamıyor, değerli anılar hatıralar kendisinde saklı kalıyor. Kimbilir çoğu da diğer dünyaya belki göç etmiştir.

 

Sizde koreye gelip taksiye bindiğinizde Türkiyeden geldim deyince bir anda şoför ÜSKÜDARA giderken şarkısını söylemeye başlarsa şaşırmayın derim netekim smiley

 

Bir başka yazıda buluşmak dileği ile.

 

Seul - Nonhyeondong caddelerinden selamlarımla…

 

Ahmet Erkam GÖRMEMİŞ

ahmeterkam@hotmail.com