Merhabalar Değerli Okurlar,
 

Yine bir değişiklikle karşınızdayız, hani derler ya, değişmeyen sadece değişimin kendisidir.

Bizde SSR Tour ailesi olarak yine güzel bir değişimin içinden çıktık ve yeni sayfamızı beğeninize sunduk.

Diğer bir değişiklik ise bundan sonra ben deniz blog yazılarıma başlamış olmam, daha önce de biliyorsunuz, okumuş veya seyretmişsinizdir, çok sayıda Kore ile alakalı sayfaya raportaj verdik, Kore’nin tanıtımı için birçok televizyon programı yaptık. Biraz da kendimiz  direk olarak birşeyler karalayalım dedik bundan sonra. Tanıyanlar bilir, çok becerikli değilimdir yazı olayında, ama sizleri Kore hakkında daha fazla bilgilendirebilmek için elimden geleni yapacağım.

Değişiklik dedik yazının en başında, eskiler de “Tebdili mekanda ferahlık vardır.” deyip yine değişimin önemine vurgu yapmışlar.

Ama değişime önemine ülke olarak asıl vurgu yapan Güney Kore dir, bunu bilmenizi isterim,

Bir ülke düşünün 1953 yılında savaştan çıkmış. 1.000.000’dan fazla koreli çocuk, genç, yaşlı erkek, kadın, demeden olmuş veya öldürülmüş.


Ülkede hani derler ya, taş taş üstünde kalmamış, kişi başına düşen milli gelir 100 dolar bile değil. Şimdi lütfen hemen elimize zaman makinasını alalım 50 yıl sonraya gidelim. 2003 yılına…

2002 yılının sonuna doğru ben geldim Güney Kore’ye Master Eğitimim için, yani 2003 yılının Koresini çok objektif bir şekilde değerlendirebilirim, Kore ve Seul kelimesini sadece 1988 Seul olimpiyatlarından hatırlıyorum, onu da Naim Süleymanoğlu orda 190kg kaldırıp dünya rekoru kırmasa idi kimbilir onuda hatırlamazdım sanırım. İlk geldiğimde bu ülkeye tarihini biraz da olsa bilmeden gelmiş olsa idim, kesinlikle bu ülke 50 yıl önce savaşta yerle bir olmuş demezdim sanırım.  Olağanüstü, müthiş ve başdöndürücü şekilde değişmiş, burda değişimin bir üst kelimesini kullanıp gelişmiş de diyebiliriz aslında.

İşte değişimin ve devamlı gelişimin ülkesi, kardeş ülke Güney Kore.

Kardeşimiz ama kendisi gelişirken bizi hep unutmuş(!), insan gel kardeşim beraber gelişelim der değilmi? 50 yıl önce biz Koreden çok önde iken şu anki halde bir çok alanda bizden kat be kat önde olan kardeş ülkemiz. Dedelerimizin kendi vatanı gibi Kore’nin bağımsızlığı için savaşıp Göktürklerden gelen kardeşliği pekiştirdiği ülke. Ve ben bu ülkede yaşayan bir Türk olarak, tanıştığımız insanlara 터키 사람 입니다-Ben Türk’üm dediğimde insanların yüzlerinin gülümsediği hep bir olumlu önyargının olduğu bir ülke.

Dedelerimden bana kalan bu sınırsız krediden memnun olduğum için, halen bu krediyi yemeye ve bu ülkeden yaşamaya devam ediyorum büyük bir mutlulukla.

Değerli okurlarımız, yazımızın başında da dediğimiz gibi bundan sonra Kore ile alakalı yazılarımıza devam edeceğiz, yazılarımız ile alakalı yorumlarınızı ve merak ettiğiniz konularda yönlendirmelerinizi bekliyoruz, ama sabırsız olmamak şartı ilesmiley

 

Sıcak ve nemli bir Seul akşamından selamlarımızla;

 

Ahmet Erkam GÖRMEMİŞ

ahmeterkam@hotmail.com