Güney Kore

 
 
 

Güney Kore’nin ilk devlet başkanı Rhee hakkında düzenlenen şiir yarışmasında, ülkede son yıllarda düzenlenen en büyük trolleme eylemi yaşandı. Şiir yarışması, liberal görüşlere hakim katılımcılar tarafından trollendi. Korece dalında dereceye giren bir şiirde, her ne kadar Rhee hakkında övgü dolu sözler olsa da, dizilerin ilk hecelerini birleştirip okunduğunda Rhee’ye hakaretlerin yazılı olduğu görüldü. Yarışmanın trollendiğinin anlaşılması ise ödüllerin dağıtılmasından sonra gerçekleşti. 

 
Trollemenin ortaya çıkmasından sonra diğer dereceye giren şiirler de incelemeye alındı ve başka trollemelere de rastlandı. Bir İngilizce şiirde ise ilkleme ile şiir dizelerinin ilk harflerinde "Niga gara hawaii" yani "Sen Hawaii’ye gitsene" yazıldığı görüldü. 

Söz konusu İngilizce şiiri yazan katılımcı ise trolleme amacı göndermediğini belirttiği şiirini çok eskiden yazdığını ve "eğlence olsun" diye yarışmaya gönderdiğini ifade etti. Yarışmadan kazandığı parayı geri ödemesinin mümkün olmadığını aktaran katılımcı, söz konusu para ile kız arkadaşıyla pahalı yemek yediğini bildirdi.

İlk devlet başkanı olması nedeniyle muhafazakarlar tarafından sevilen Rhee'nin, bir halk ihtilali ile devrilip ABD eyaletlerinden Hawaii’ye gittiği için liberal çevrelerce sevilmediği biliniyor.

Yaşanan trollemeden sonra, söz konusu yarışmayı tertip eden derneğin gelecek yıllarda finans sorunu yaşayabileceği öngörülüyor.

 
 


Editör: Şinasi Alpago

Kaynak: haberkore.com